Aldona Sobków - Kancelaria adwokacka


Rozwód bez zgody małżonka - czy to możliwe?


 

Co do zasady zgoda małżonka nie jest wymagana do orzeczenia rozwodu przez sąd. Należy jednak pamiętać, że sprzeciw współmałżonka zamyka drogę do uzyskania rozwodu bez orzekania o winie, czyli tzw. rozwodu za porozumieniem stron.
Nadal możliwe jest złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie.


 

Kiedy sąd orzeknie rozwód?


W pierwszej kolejności należy wskazać, że aby rozwód mógł być w ogóle orzeczony musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że pomiędzy małżonkami nastąpił zanik więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej. Jeżeli sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego dojdzie do przekonania, że zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił, najprawdopodobniej orzeknie rozwód, nawet, jeżeli jeden z małżonków będzie się rozwodowi sprzeciwiał.


 

Zgoda w przypadku rozwodu bez orzekania o winie


Jeżeli pozew o rozwód został wniesiony z wnioskiem o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie małżonków to należy podkreślić, że w tym wypadku konieczna jest zgoda drugiego małżonka na rozwód. Sąd bowiem może orzec rozwód bez orzekania o winie tylko na zgodny wniosek obojga małżonków. W tym wypadku zgoda na rozwód jest konieczna.


 

Kiedy rozwód jest niemożliwy – czy sąd może nie dać rozwodu?


  • Sąd może odmówić orzeczenia rozwodu w trzech przypadkach, to jest gdy:
  • wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
  • jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,

rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo, że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 października 2000 r. V KCN 129/00 stwierdził, iż „odmowa wyrażenia zgody na rozwód jest uprawnieniem małżonka nie ponoszącego winy za rozkład pożycia i z zasady prowadzi do niemożności orzeczenia rozwodu. Odmowa jednak nie może być narzędziem zemsty lub szykany”.
Warto także wskazać stanowisko Sądu Najwyższego, wyrażone w uzasadnieniu wyroku z dnia 21 listopada 2002 r., w sprawie sygn. akt III CKN 665/00, a mianowicie: „nie zasługuje na aprobatę odmowa zgody na rozwód, która służy tylko chęci zamanifestowania przewagi nad małżonkiem domagającym się orzeczenia rozwodu i przeszkodzeniu w ułożeniu sobie przez niego życia osobistego”.
 
Podsumowując ustalenie, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego winno skutkować orzeczeniem rozwodu przez sąd. Odstępstwa od takiego rozstrzygnięcia mają charakter wyjątkowy, a rozwód bez zgody małżonka jest jak najbardziej możliwy.


 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodowej zapraszam do kontaktu. Pomogę Ci sporządzić pozew o rozwód, a także przejść przez trudny proces rozwodu.


 

Treści znajdujące się na stronie Kancelarii Adwokackiej Aldony Sobków www.adwokatsobkow.com nie mają charakteru porady prawnej. W celu uzyskania porady prawnej zapraszam do kontaktu.